Белег от дух12.05.2011 | автор: Елена Търнева „Медальонът“ прави опит да ни освободи от робството на консуматорската ни самозабрава, от кратката ни памет на малки уплашени хора, за които е удобно да няма безподобни примери, невъзможни за следване
„Медальонът“ е надвсекидневна книга. На пръв поглед обезсърчава с нестандартния си обем – 920 страници (разделени в две части), и с непознатото име на авторката си. Проявилият кураж да си купи и разтвори това четиво бива бързо овъзмезден. Още след третата глава, Галина Златарева събужда любопитство и печели доверието на четящия със своята прецизно конструирана „машина на времето“ – исторически роман, с главен герой полунеизвестният Гаврил Хлътев или всепознатия (уж) Георги Бенковски. За когото Иван Хаджийски пише: „Ние не само нямаме една пълна животопис на този, без когото нямаше да видим свободата на 1878 г., но и нямаме цялостна оценка за личността и делото на Г. Бенковски.“
Книгата е майсторски структурирана, добре монтирана, с усет за съспенс. Основната сюжетна линия проследява живота,лутането и превъплъщението на способния търговец Гаврил Хлътев в белязания да изгори за свободата на отечеството ни апостол Георги Бенковски. Една от вододелните глави е именно „Белязаният – 1875“, в която отчаяният от пропуснатия си живот Гаврил, след случайна среща с единадесет годишния тогава Петър Дънов, слага край на досегашните „хлътвания на Хлътев“ и сам себе си ражда като Георги Бенковски. „Бенковски трябва да значи бенка, белег! Георги пък е светецът – победоносец. А двете имена заедно означават, че аз с това име съм белязан да победя.“ Особено внимание заслужава съвременната сюжетна линия със своята самодостатъчност. Неизбежно се налага паралелът между днешната, постна откъм духовно и морално извисени личности действителност и времето на национално - освободителните борби, когато единеният български дух ражда безкористните гении на Левски, Ботев и Бенковски, самосъзнателно сторили се курбан за свободата на Отечеството. Съпоставката на лилипутската ни днешност със славното минало, боде скатаващата се българска душа с мисълта, че е време отново да се въстава- не толкова срещу безочливата недосегаемост на онези“ с глави в облаците“, колкото срещу личното ни, дълбоко хъркашо самосъзнание, срещу онемялата ни национална свяст на народ с неосъществена докрай мисия. Защото, както казва любимият ми поет „В малки и бедни страни като България чувството за чест и достойнство се измерва само с далечното минало.“ „Медальонът“ не е просто исторически роман – това е един романизиран учебник по история, който всеки учащ би „ изгълтал“ без мозъчното му гърло да се задави от учебникарска сухота. С педантична старателност под линия са изнесени обяснителни бележки и превод на множество турцизми, които устойчиво са пуснали корени в увяхващата градина на родната ни реч. Тази „екстра“ прави „Медальонът“ носим за всяка тийнейджърска гръд. Бих предложила на авторката идеята да възпроизведе в бронз или стъкло медальона на Бенковски, не само заради материална реклама на книгата, но и заради уникалното му послание. (Кодът за разшифроването на надписа ще намерите на 334 стр. Във втората част на романа.) Книгата на Галина Златарева диша като мъдрец с идеално съхранена памет. Тя не съди, не оценява, а безкористно разказва факти и събития, оставяйки преценката им на нашите морал и съвест. Авторката заслужава едно сърдечно „Машаллах“, защото книгата и затопля българската кръв и кипва гордостта ни на единородници на гениалните чеда на България. Затова се въздържам от турцизма и я поздравявам с позабравената българска дума-Хвала! В претопяващото националното ни самосъзнание глобално настояще „Медальонът“ прави опит да ни освободи от робството на консуматорската ни самозабрава, от кратката ни памет на малки уплашени хора, за които е удобно да няма безподобни примери, невъзможни за следване. Всъщност, всяка умна книга е свобода.
|
|
© 2010-2013, Факел. Дизайн и изработка MITRA PR и ApplaDesign.
![]() |
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар
Ако искате коментара ви да не е анонимен, регистрирайте се тук.