Няма да тръгвам, Ангеле05.12.2017 Из СЛЕДВЕРИЕ, новата книга на Васил Славов
В своето уединение, ако не е наложено насила, писателят е обладаван често от натрапчивата мисъл – на кой висок хълм да възлезе, та по-добре да е видян...Васил Славов – и в поезията, и в прозата – е отдавна на върха, без сам да знае. Може би защото никога не е знаел, че е „човек на изкуството“, а работник приведен над Пътя, по който върви и отминава... Човекът. Борис Христов
Васил Славов е роден на 25 февруари 1958 г. в София. Той е син на писателя Атанас Славов. Завършва английска филология от СУ „Климент Охридски“. Пише стихове, проза, преводи и критика. Участва в първите броеве на „Лит. вестник“, сп. „Мост“, „Глас“ и „Нава“. Дебютната му стихосбирка „Спомен за Потоп“, излиза през 1989 г. Същата година заминава за САЩ, където специализира литература. Автор е на поетичните книги „Бич Божи“ (1992), „7 часа слънце“ (2005) и „Американа“ (2010), както и на белетристичните сборници „Фургоните на Адамсбърг“ (1998), „Записки на Препарирания“ (2001) и „Тунелите на Галицин“ (2001). Загубил пътя си сред мрака, върви до падналата есен; върви и в спомени се спъва, върви като в мъгла отнесен. Докоснат с гребена отдавна, под който сресват мъртъвци, върви, опънал остри скули, върви под срутени звезди; върви прегърбен, още див, върви изстинал... и изпит, изхвърлен върху сгур от ада, светец, като на кол побит. И всеки ден е клин ръждясал и всяка нощ с молитви – горе; нали затова бе тази лудост, нали затова с небето спори. Върви... не знае че е жив, и пак върви, върви... и вие, а някакви притулни сенки нозете му за святост мият. От стъпките му капе прах, окото – с тъмно наранено; около него живите шумят и сричат хилавите си поеми. Върви в дъжда – загубен, лек; дъгата – с черната премяна... Върви по улиците на града си – една кървяща и ненужна рана. Завръщане
Видях го там, на камъка приседнал, до него пушка, в скута му змия. Прахът в каньоните отдавна бе изтекъл... Отвъд – червена като кръв земя. Огънати като разбит боксьорски нос, чак шпорите му бяха изтънели, преминали през огън и вода и в люлката на лудостта му спрели. Прошепна тихо и змията си погали, а тя изгря от ступор, изсвистя. Усетих я как в гърлото ми се увива и как езикът ѝ в окото ми замря. Усмихна се мъжът като посечен – стопанин див на долните земи, където днес без време се завръщах при тез, с които бях живял преди. – Ще ме целунеш ли? – изсъска ми змията. – Отрова да ти дам за път. Отровен в храма на дома да стъпиш, в местото, дето нивите горят. А той, посеченият, стана като сънен, сънят му силата на камъка отрони и махна, сякаш каза ми: – Върви в земята на тъгата и на спомените! И плюна. И влечугото прибра... До него пушката и паднал слънчев прах. А аз, отминал, губех свойта диря и чувах дълго лудия му смях. „Стопанинът замина за Америка“
Стопанинът се върна от Америка – изметнат праг, тъга и тихо... Пристъпи както палиш свещ и в стаята, и в коридора – никой. Остави куфара си пълен с мъх и седна до ръба на светлината. Изтряска гръм и слитна дъжд в града – стопанина дочакал. Проплака старият таван звездите както капят от небето; под кръст от спомени скован стопанинът протегна шепи. Изтичаше ръждив порой през цедката на мъртвата му къща, по дланите догаряше вода – сълзата както камъка прегръща. Забравил просеките на нощта и спирките по дъното на океана, покръстен с падането на деня, стопанинът до сенките остана. Стопанинът се върна от Америка и често залезът, обесен недалеко, го виждаше по улицте на земята, загледан в облаците на небето.
Няма да тръгвам, Ангеле
На Людмила
Няма да тръгвам още, Ангеле,
Чакам аз, Ангеле,
И да хукнем после –
И да ми каже тя, Ангеле,
Чакам аз, Ангеле,
Пък ако някога паднем, Старият град
И как летеше тази светла пръст и чайки плуваха в небето, сън и море, градът и дървен кръст и тихо от страната на сърцето.
и само островът с крилото си остана да чезне – белег, върху който спря и плисна синята небесна пяна.
мелтемът възлите пристегна, проплака някой, някой се обрече и само дрехата на есента се мерна.
отвори полета си жълта пеперуда, прогонена от свойто ято тя с трепета си римните събуди.
прегърнати под свода от лозници до това, захвърлено от бог море и с грозде ситехме душите си изтрити.
очите ни – на рибите очи и тръгнахме в солта, градът зад нас остана... а сетне пясъкът следите заличи.
пропука сухият ни земен корен. А някъде далеч, в прибоя на звездите, остана кеят ни – от времето съборен.
|
|
© 2010-2013, Факел. Дизайн и изработка MITRA PR и ApplaDesign.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар
Ако искате коментара ви да не е анонимен, регистрирайте се тук.